Menu

3 nye ansigter i VB’s LF-serie trup.

image Mads Bjerg (tv), Simon Lykkeby (midten), samt Rune F. Sørensen (th).
Jesper Nielsen
09. august 2020 kl. 12:55

Julen kommer tidligere i Væggerløse Boldklub og andre steder. VB-træner Jesper Nielsen har fået 3 nye spil til sin trup i skikkelse af Mads Bjerg (tv), Simon Lykkeby (midten), samt Rune F. Sørensen (th).

Alle 3 spil kommer fra tid i NFC i henhold til U19-holdet samt Sjællandsserien. Fælles for alle 3 omkring deres skib til VB, er lysten til nye udfordringer og udfordring mænd ved skala i Væggerløse Boldklub.

Til det siger træner Jesper Nielsen:

”Jeg er utrolig glad for at få tilføjet kvalitet til vores trup, som alle 3 naturligvis bringer. Det er unge spil med gejst og spændende spidskompetencer, mænd også erfaring fra højere niveau gennem flere sæsoner, og det vil give vores hold og kæmpe løft, begge på træningsbaner, socialt og selvfølgelig også under kampene. Fælles for alle 3, er også deres relationer til resten af ​​truppen, så de vil falde godt til fra dag et ”.

 

Udover den store tilfredshed hos træneren over tilgangen, udtaler han også på mand har et klart mål i dette forår, til oprykning.

"vi vil have selvfølgelig gerne vinde LF-serien, der bliver tæt.

Fra 3. februar træner vi 3 x ugentligt, og det har vi ikke gjort før, mænd, hvis vi skal gøre os forhåbninger om at kunne være med en en række højere, så kræve det kun træning, og det kan vi lige så godt prøve på forberede os på, hvis vi skulle være dygtige nok til at rykke op. - og hvis denne plan skal foregå i dette liv, så der er adgang til Mads, Lykke og Rune fantastisk for vores hold og for Væggerløse Boldklub ”.

 

VB's LF-serie starter den 7. januar med 4 ugers konditions træning som forberedelse på opstarten med dristig, der den 3. februar.

 

Vi glæder os til efterfølgende holdet i det kommende oprykningsspil.

Cookies hjælper os med at levere vores tjenester. Ved at bruge vores tjenester accepterer du vores brug af cookies.
Hvad er cookies ?
Luk