Menu

Mange tak  fordi du er frivillig klubjournalist.

image
John Holm
09. august 2020 kl. 13:04
skrevet af webmaster

Mange tak fordi du vil skrive nyheder til klubbens hjemmeside. Det gør den blotte levende og spændende for medlemmer og den anden besøgende.

Udgangspunkt: For ved ved åbning, skrive og udgive nyheder, skal klubbens Klub-CMS ansvarlige have giv dig adgang til rettighederne i systemet. Ser du ingen klub i klubblister, mangler du således ved at få adgang til denne adgang . Kontakt din klubs webmaster.   

Hvis du har adgangskode / rettigheder fra din klub, er du klar til at skrive nyheder til klubbens hjemmeside.

Sådan gør du (felter med stjerner er obligatoriske):

 1. Vælg klub 
  Klik på klubber i klubblister, du vil skrive og nyde for (normalt vil der kun ligge en klub, mænd, du kan hunde sagt, har rettigheder for flere klubber).

 2. Fortol nyhed
  Nu skal du skrive din nyhed. Tryk på det runde + -symbol jeg bundter til at gå til åbning af et nyt nyhed (eller tryk på blyanten ud til at redigere og allerede gemt udkast).

 3. Overskrift
  Giv nyheder og kort interessant overskrift. Tænk jeg har besøgt besøgende til at få lyst til læse nyheder.

 4. Underrubrik
  Skriv nu et kort resumé i "Underrubrik", som igen indbyder til læse hele nyheden.

 5. Billede
  Nu skal du indsætte et passende billede. Hendes er det med virkelig ved at gøre sig umage, for billedet er blikfang til din nyhed. Vælg fra dette bibliotek eller tag et billede direkte. Juster billedet så det tager sig bedst ud i den predefinerede ramme. Tryk på pil tilbage, når du har valgt et billede.

 6. Billedetekst
  Skriv og kort billedtekst - hvis du ønsker det. Krediter evt. den fotograf som har taget det. Eksempelvis: "Foto: Villy Vingback"

 7. Tekst
  Nu kommer vi til "tekst". Det er hendes du skal skrive din brødtekst. Vil du bruge fodret, kursiv eller klartget, skal du trykke på knappen / knapperne inden du skriver teksten. Du fanger det hurtigt.

 8. Forfatter
  Forfatter har vi fyldt med dette navn, mænd du kan ændre, hvis du vil det.

 9. Emneord 
  Nu kommer vi til emneord. Det er en god idé ved at vælge emneord, fordi din nyhed, så den kan søges frem fra et givet emne. Tag evt. en snak med Klubbens CMS-ansvarlige, hvis du er i tvivl om hvad du skal vælge.

 10. Placering 
  Nu er du næsten færdig. Klubbens CMS-ansvarlige har det samme kort, du har ret til udgive nyheder i. Derfor bør mapperne give mening til dig. Igen, hvis du er i tvivl, så snak med din CMS-ansvarlige.
  NB! Hvis du ikke har noget jeg lytter placering, så mangler du rettigheder, som din Klub-CMS ansvarlige skal give dig.

 11. Udgiv eller Gem
  Du kan nu vælge om du vil udgive nyheder eller gemme udkastet. Bemærk hvis du udgiver, kan du ikke redigere i nyheder efterfølgende fra app. Der skal du i givet fald på Klub-CMS administration via web.

Bemærk ved du i Fodbold kan kun redigere jeg nyheder du har oprettet via app'en. 

Mange tak  fordi du er frivillig klubjournalist.

Cookies hjælper os med at levere vores tjenester. Ved at bruge vores tjenester accepterer du vores brug af cookies.
Hvad er cookies ?