Menu

3 nye ansigter i VB’s LF-serie trup.

image Mads Bjerg (tv), Simon Lykkeby (midten), samt Rune F. Sørensen (th).
Jesper Nielsen
17. december 2019 kl. 22:44

Julen kommer tidligere i Væggerløse Boldklub ende andre steder. VB-træner Jesper Nielsen har fået 3 nye spil til sin trup i skikkelse af Mads Bjerg (tv), Simon Lykkeby (midten), samt Rune F. Sørensen (th).

Alle 3 spil kommer fra en tid i NFC i henhold til U19-holdet samt Sjællandsserien. Fælles for alle 3 omkring deres skift til VB, er lysten til nye udfordringer og den udfordring mener, at de skal ske i Væggerløse Boldklub.

Til det siger træner Jesper Nielsen:

”Jeg er utrolig glad for at få tilføjet kvaliteten til vores trup, som alle 3 naturligvis bringer. Det er unge spillere med gejst og spændende spidskompetencer, mænd også erfaring fra højere niveau gennem flere sæsoner, og det vil give vores hold og kæmpe løft, begge på træningsbanen, socialt og selvfølgelig også under kampene. Fælles for alle 3, er også deres relationer til resten af ​​truppen, så de vil falde godt til fra dag ét ”.

 

Udover den store tilfredshed hos træneren over tilgangen, udtaler han også på man har et klart mål i dette forår, til oprykning.

"vi vil have selvfølgelig gerne vinde LF-serien, men det bliver tæt.

Fra 3. februar træner vi 3 x ugentligt, og det har vi ikke gjort før, mænd, hvis vi skal gøre os forhåbninger om at kunne være med i en række højere, så kræve det kun træning, og det kan vi lige så godt prøve på forberede os på, hvis vi skulle være dygtige nok til at rykke op. - og hvis denne plan skal foregå i dit liv, så der er adgang til Mads, Lykke og Rune fantastisk for vores hold og for Væggerløse Boldklub ”.

 

VB's LF-serie starter på 7. januar med 4 ugers konditions træning som forberedelse på opstarten med dristig, som der den 3. februar.

 

Vi glæder os til efterfølgende holdet i det kommende oprykningsspil.

Cookies hjælper os med at levere vores tjenester. Ved at bruge vores tjenester accepterer du vores brug af cookies.
Hvad er cookies ?